„Byli sobie Ludzie”

środa, 7 listopada 2012

Praca = Zabawa, czyli rzeczywistość w Google



Czy chcielibyście bawić się w pracy? A może iść pograć w siatkówkę? Albo pójść na siłownie? Tak, jest to możliwe, właśnie tak wygląda praca w Google. Nie bez przyczyny są uznawani za najlepszego pracodawcę na świecie. Wybudowali kompleks budynków na dla swoich pracowników pod nazwą Googleplex. Jest to połączenie korporacyjnego kampusu ze studencką fantazją. Niesamowite i innowacyjne przedsięwzięcie, dające nieograniczone możliwości rozwoju, ale także zabawy i relaksu. 
Każdy pracownik ma do dyspozycji:
  • 4 Siłownie, 
  • 2 Baseny, 
  • Boiska do siatkówki i piłki nożnej.
  • Bilard
  • Stół do Tenisa Stołowego
  • Xbox 360
  • Rowery
  • Hulajnogi
  • i wiele innych

 Po wysiłku fizycznym oczywiście trzeba coś zjeść, tylko jak się dostać do jadalni która jest na dole? Można skorzystać ze schodów, ale po co jak mamy do dyspozycji rurę strażacką i zjeżdżalnie :D, ah co za praca. Posiłki przygotowują najlepsi kucharze, wykwintne potrawy z całego świata gwarantują zadowolenie pracowników. Po jedzeniu przydała by się drzemka, specjalnie zaprojektowane tuby w których jest puszczona muzyka relaksacyjna umożliwiają krótki sen. Teraz pora się trochę przewietrzyć, w Googleplex jest mnóstwo parków w których można spacerować do woli. Mamy też do dyspozycji auto, oczywiście nie zwykłe, bo na prąd, ładowane bateriami słonecznymi, których w kampusie znajduje kilkaset.





W Google panuje atmosfera otwartości, zabawy, innowacyjności. Tu nic nie jest „normalne”, wszystko w jakiś sposób odbiega od zwykłego miejsca pracy. Ludzie są bardzo kreatywni, a ich projekty innowacyjne na skale światową. Jest to właśnie spowodowane świetną atmosferą, odnajdywanie i rozwijaniem talentów pracowników. Wszyscy są dla siebie mili, przyjaźni,  widać potem tego efekty.
Nikt nie lubi cały czas robić to co mu każą dlatego zastosowali na swoich pracownikach taki model: 70% czasu pracy poświęcają na zadania, które są im narzucone, 20% na swoje projekty związane z Google, a w pozostałych 10 % mogą robić co chcą np. czytać książkę, albo tworzyć coś dla siebie. Przez właśnie poszanowanie pracowników oraz współpracę zyskują niesamowite korzyści i są postrzegani jako bardzo etyczne i świetnie prosperująca korporacja, która odbiega od schematu wykorzystywania ludzi i karaniu ich za błędy. Pracownicy mogą tam rozwijać swoje pasje i zainteresowania, dlatego jest to jedna z najlepszych miejsc pracy na świecie. Kto więc nie chciałby tam wykonywać swojego zawodu? Czy uważacie, że taka kultura organizacji jest możliwa w Polsce? I dlaczego?



(Radziej)

6 komentarzy:

  1. Idea połączenia pracy z rozrywką jest znakomitym pomysłem. Możliwość korzystania z siłowni, basenów oraz sal gimnastycznych w połączeniu ze zdrowymi posiłkami pozwoli zachować pracownikom kondycje fizyczną, a co za tym idzie również kondycje psychiczna. Wypoczęci, zrelaksowani oraz zadowoleni pracownicy będą znacznie bardziej wydajni, a wykonana przez nich praca będzie dużo bardziej efektywna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście nie sposób zanegować walory pracy w takich warunkach. Z pewnością zwiększają one kreatywność pracowników i pozwalają im na większą swobodę działania. Jednak Google jest spółką z ugruntowaną, niezagrożoną pozycją na rynku, jej władze mogą więc inwestować w kreatywność pracowników.
    Obawiam się, że większość korporacji, a tym bardziej naszych rodzimych, nie słynących ani z innowacyjności ani tym bardziej z monopolu na światowym rynku, nie będzie skłonna tak inwestować w swój rozwój.
    Dla zwykłej korporacyjnej codzienności rywalizacji takie rozwiązanie mogłoby wręcz być szkodliwe. Rozluźnienie w pracy zmniejszało by efektywność, a pracownicy, miast kreatywnie spędzać powierzony im czas, spędzaliby go na surfowaniu po internecie i oglądaniu seriali.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście masz rację Jack, że w takim stopniu to na razie nie przejdzie w Polsce, ale rozwój pracowników poprzez danie im chociaż trochę wolnej ręki, przy odpowiednim rozwoju może okazać się zbawienne. Zredukować stres i zwiększyć efektywność. Właśnie dlatego te rozrywki powinny rozwijać np. w Apple oglądają bajki przez 30 min by być bardziej kreatywnym. Trzeba to oczywiście zaplanować i kontrolować, ale zmiany są konieczne i powinniśmy promować takie zachowania

      Usuń
  3. Google nie jest jedyną korporacją której pracownicy mają do dyspozycji takie udogodnienia.
    Pracownicy McDonald's także mają dostęp do posiłków i zjeżdżalni, oraz mogą innowacyjnie smażyć frytki...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie tak, w McDonald's trochę inaczej to wygląda, nie zawsze szanuje się aż tak bardzo pracownika i raczej trudno jest wyczuć atmosferę kreatywności, może jest to spowodowane trochę branżą, ale na pewno też kulturą organizacji

      Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń